Oprogramowanie typu PWA, czyli progresywne aplikacje webowe, zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. To rozwiązanie o licznych zaletach, które przynoszą korzyści w każdej branży – oto najważniejsze atuty tej technologii.
PWA, czyli progresywne aplikacje webowe – definicja i podstawowe założenia
Na początek warto określić, czym charakteryzują się aplikacje typu PWA. Sam skrót rozwija się jako „Progressive Web Apps”, co dosłownie oznacza „progresywne aplikacje webowe”. Pod tym terminem kryje się oprogramowanie na urządzenia mobilne, które od strony użytkownika sprawia wrażenie działania tak, jak natywna aplikacja. W rzeczywistości jest to jednak właściwie strona internetowa. Aplikacja PWA może być otwarta w przeglądarce, jednak z wykluczeniem funkcji takich jak pasek adresu czy wyszukiwania. Możliwe jest również „zainstalowanie” PWA w postaci skrótu na ekranie urządzenia lub w katalogu aplikacji. Taka forma pozwala połączyć najistotniejsze cechy stron WWW i aplikacji mobilnych, zapewniając tym samym szereg ważnych korzyści.
Zalety aplikacji typu PWA
Aplikacje PWA odznaczają się kilkoma kluczowymi zaletami, które mają znaczenie zarówno dla użytkowników końcowych, jak i developerów. Do tego warto wspomnieć o korzyściach pod względem biznesowym – oto kilka czynników, które stoją za rosnącą popularnością oprogramowania typu PWA.
1. Brak potrzeby instalacji i automatyczne aktualizacje
To jedna z najważniejszych cech aplikacji PWA. Aby skorzystać z funkcjonalności oprogramowania tego typu, wystarczy odwiedzić wskazany adres. Możliwe jest także dodanie skrótu do aplikacji, dzięki czemu jej uruchomienie odbywa się podobnie, jak w przypadku natywnego oprogramowania. Jednocześnie nie ma potrzeby instalacji ze sklepu z aplikacjami, a aktualizacje są wykonywane automatycznie, bez udziału użytkownika.
2. Responsywność i identyczna funkcjonalność na wielu platformach
Z uwagi na fakt, że aplikacje PWA wykorzystują technologie webowe, ich format i funkcjonalność są takie same na różnych urządzeniach. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się łatwiejszym i wygodniejszym użytkowaniem, z kolei developerzy nie muszą przygotowywać osobnych wersji. Co ważne, progresywne aplikacje webowe są z natury responsywne, dzięki czemu można je uruchomić bez problemów zarówno na smartfonie, jak i komputerze.
3. Działanie offline
Kolejną zaletą aplikacji PWA jest możliwość działania offline. Mimo że nie wymagają one instalacji, nadal można z nich korzystać nawet bez dostępu do sieci, ponieważ przechowują kluczowe dane w pamięci urządzenia.
4. Integracja z systemami mobilnymi
W przeciwieństwie do standardowych stron internetowych aplikacje PWA mogą obsługiwać powiadomienia push i integrować się z innymi funkcjami urządzenia, takimi jak geolokalizacja czy aparat. Dzięki temu ich możliwości są znacznie większe.
5. Niższy koszt realizacji
Wieloplatformowość aplikacji PWA i wykorzystanie standardowych, bardzo powszechnych technologii webowych (m.in. HTML, CSS, frameworki JavaScript) wiąże się także z ograniczeniem kosztów realizacji. To kwestia, która wiąże się z korzyściami dla wszystkich – firm, developerów i użytkowników. Aby przygotować profesjonalne oprogramowanie tego typu, warto postawić na doświadczony software house, taki jak X-ONE.
Materiał zewnętrzny