W dzisiejszych dynamicznie zmieniających się realiach biznesowych efektywność operacyjna i oszczędność czasu są kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Znacząco wpłynąć na nie może sposób wykorzystania narzędzi do codziennej pracy. Jednym z nich może okazać się oprogramowanie do automatyzacji zadań IT.
Automatyzacja procesów biznesowych — zrób miejsce na kreatywność
O automatyzacji procesów mówi się dzisiaj coraz częściej. Rozwiązania z poziomu RPA (Robotic Process Automation) wdrażane są w różnych branżach o zdecydowanie odmiennej specyfice działalności. Wdrożenie automatyzacji najczęściej nie ma służyć kreatywnemu rozwiązywaniu specyficznych dla danej branży problemów, a odciążaniem pracowników od zadań powtarzalnych, rutynowych, zabierających często jednak bardzo dużo czasu. W ten sposób podnosi się wydajność produkcji, skraca czas oczekiwania na realizacje konkretnych zadań, poprawia jakość obsługi klienta.
Automatyzacja to proces odciążania ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przy użyciu maszyn i urządzeń. Zalety automatyzacji trudno przecenić. Nikt dzisiaj już nie chce wykonywać monotonnych zadań, które nie wymagają nieco poza powielaniem doskonale znanego schematu. Dzisiaj do takiego jednego zadania można z powodzeniem zaprząc roboty. Dzięki nim można jednak zapomnieć nie o jednym, a o setce powtarzalnych zadań, co dla dużych przedsiębiorstw ma naprawdę spore znaczenie. Nie bez powodu dzisiaj mówi się wiele o tym, że bezpieczeństwo, centralizacja działań, zdalne zarządzanie i pozwalająca na to wszystko automatyzacja mogą okazać się jednym z kluczowych elementów przewagi konkurencyjnej.
Optymalizacja procesów IT w firmie
Automatyzacja potrafi znacznie przyspieszyć skomplikowane procesy, poprawić wydajność itd. Warunek jest jednak jeden: same maszyny i urządzenia muszą być do pracy odpowiednio przygotowane. To zadanie działu IT, który także można wspomóc z wykorzystaniem automatyzacji. Zarządzanie IT z nowoczesnym oprogramowaniem pozwala znacznie przyspieszyć wiele procesów, zapanować nad bezpieczeństwem dzięki kontroli legalności oprogramowania, ale i zdalne zarządzanie urządzeniami i możliwość błyskawicznego podjęcia interwencji na pulpicie jednego z urządzeń, kiedy zachodzi taka potrzeba. Automatyzacja IT może obejmować:
-
inwentaryzację konfiguracji komputerów,
-
zarządzanie legalnością oprogramowania,
-
zdalne zarządzanie, w tym makra instalacji aplikacji oraz skryptów konfiguracyjnych,
-
zarządzanie zasobami,
-
ServiceDesk,
-
komunikator dla organizacji, działający w architekturze trójwarstwowej z szyfrowaną komunikacją,
-
monitoring sieci LAN
-
zarządzanie wnioskami i uprawnieniami,
-
program do monitorowania komputera pracownika i analizy czasu pracy.
Inwestując w oprogramowanie do automatyzacji zadań IT, można nie tylko usprawnić codzienne operacje, lecz także wesprzeć całe przedsiębiorstwo w dynamicznym rozwoju i zadbać o zwiększenie jego konkurencyjności na rynku.
Artykuł sponsorowany