Wyrobienie paszportu i innych dokumentów, podpisywanie umów, składanie różnego rodzaju wniosków lub inne kontakty z administracją publiczną – to tylko niektóre z czynności, które niegdyś wymagały osobistego stawiennictwa w urzędzie lub siedzibie firmy czy instytucji. Dziś natomiast większość z nich możemy wykonać bez wychodzenia z domu, korzystając z internetowych platform i cyfrowych narzędzi.
To sprawia, że coraz mniejsze znaczenie ma składany własnoręcznie, który w przypadku dokumentów przesyłanych drogą elektroniczną jest bardzo niepraktyczny. Jeśli często wymieniasz dokumenty lub załatwiasz sprawy urzędowe online, warto więc przemyśleć zamówienie podpisu elektronicznego. Co trzeba wiedzieć o kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Na czym polega jego działanie? Jak podpisać dokument za jego pomocą? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Podpis elektroniczny ma tę samą moc prawną co podpis własnoręczny. Jak certyfikat kwalifikowany reguluje ustawa?
Wszystkich, którzy mają wątpliwości co do skuteczności i legalności podpisu cyfrowego, warto na samym początku uspokoić. Ma on bowiem taką samą moc prawną, co podpis składany ręcznie. Oznacza to, że może go w pełni zastąpić we wszystkich przypadkach – zarówno w kontaktach biznesowych, jak i przy załatwianiu spraw z urzędami administracji publicznej.
Kwestie użycia podpisu elektronicznego reguluje kilka aktów prawnych. Najważniejszym jest z całą pewnością Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23.09.2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L 257 z 28 sierpnia 2014 r., s. 73‒114). Na jego podstawie przyjęta została Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej z dnia 5 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1579) oraz Kodeks cywilny, w którym znalazły się stosowne zapisy.
Kwalifikowany podpis elektroniczny. Jak można wykorzystać dokument podpisany za jego pomocą?
Zastosowania podpisu elektronicznego są zasadniczo takie same jak w przypadku jego „analogowej” wersji. Możemy wykorzystać go między innymi do:
- składania deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych;
- składania wniosków w urzędach oraz innych typach korespondencji z tymi organami;
- podpisywania umów z pracodawcami i partnerami biznesowymi;
- podpisywania umów na świadczenie usług lub dostawy produktów.
Podpis kwalifikowany. Jak uzyskać dostęp do podpisu elektronicznego? Ile kosztuje taki podpis?
Podpis kwalifikowany może być wydany jedynie przez firmę posiadającą odpowiedni certyfikat. Jest o wydawany na określony czas – na rok lub trzy lata. Po tym czasie konieczne jest jego odnowienie – można zrobić to na przykład na https://netvet.pl/produkt/odnowienie-online-waznego-podpisu-elektronicznego-dla-obecnych-klientow-na-1-rok/. W zależności od czasu ważności podpisu, jego cena wynosi od 100 do 300 złotych.
Jak wygląda podpisany dokument w postaci elektronicznej? Rodzaje kwalifikowanego podpisu elektronicznego
Podpis elektroniczny może być realizowany na dwa sposoby. Najczęściej przybiera jedną z dwóch form:
- PAdES: dane zawarte bezpośrednio w pliku PDF, mają odbicie w jego wyświetlanej strukturze jako graficzny stempel;
- XAdES: opiera się na dołączeniu do dokumenty pliku XML w formacie .xades, w którym znajduje się sam podpis oraz dane niezbędne do jego weryfikacji.
Biorąc pod uwagę to, jak wiele zadań realizowanych jest dziś drogą cyfrową, podpis elektroniczny będzie nie tylko ułatwieniem, ale wręcz obowiązkiem dla wielu osób. Warto więc zdecydować się na jego wyrobienie. Jeśli często załatwiasz formalności online, sprawdź co oferuje ci zawierająca podpis elektroniczny kategoria na NetVet.
Artykuł sponsorowany