treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

nagłośnienie sali konferencyjnej
RTV i AGD

Nagłośnienie sali konferencyjnej – jaki system nagłaśniający wybrać?

Nagłośnienie sal konferencyjnych jest niemal najważniejszym elementem, gwarantującym sukces przedsięwzięcia. Znaczenie ma nie tylko ilość głośników, ale także ich rodzaj i dopasowanie do warunków panujących w pomieszczeniu. W różnych przestrzeniach konieczne będzie zastosowanie różnych rozwiązań. Na co zwrócić uwagę, przymierzając się do wyboru nagłośnienia i jaki system nagłaśniający wybrać?

Nagłośnienie konferencyjne – na co zwracać uwagę przy wyborze głośników?

Mimo wciąż rozwijającej się technologii, nadal można napotkać nagłośnienie sali konferencyjnej, skutkujące niewyraźnym i niezrozumiałym dźwiękiem. Prezentacje multimedialne, grafiki i filmy to nieodłączna część konferencji. Używanie mikrofonów bezprzewodowych i odtwarzanie dźwięku z urządzeń audiowizualnych wymaga zastosowania dobrego nagłośnienia, które pozwoli zrozumieć cel wypowiedzi i nagrań. Ponadto odpowiednio dobrane głośniki umożliwiają prowadzenie swobodnej dyskusji i wyraźne słyszenie mówców.

Wybierając rodzaj głośników, należy mieć na uwadze warunki, jakie panują na danej sali konferencyjnej. Przykładowo, na sali otoczonej szkłem – oknami, szklanymi ściankami – dużo trudniej będzie uzyskać jednolity i w pełni zrozumiały dźwięk. Nie jest to jednak niemożliwe. Zastosowanie głośników pełnopasmowych pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty. Dużo łatwiej można jednak nagłośnić miejsca w pełni zaprojektowane do przeprowadzania konferencji. Wówczas podłogę pokrywa wykładzina, a na ścianach ujrzeć można wygłuszające panele. Takie dostosowanie sali umożliwia zamontowanie dużo mniej wymagających systemów nagłośnień – ściennych lub sufitowych.

Należy wiedzieć, że nagłośnienie eventowe stosowane podczas wydarzeń na zewnątrz (np. pikników, koncertów) nie będzie dobrym rozwiązaniem dla sali konferencyjnej. Problemy techniczne przede wszystkim rozpraszają prowadzących wydarzenie, a także wpływają na zmniejszenie zadowolenia uczestników konferencji. Każdy obiekt wymaga indywidualnych rozwiązań, a kluczowe znaczenie ma wielkość pomieszczeń i układ miejsc siedzących.

nagłośnienie sali konferencyjnej

Nagłośnienie konferencyjne a układ sali

Wybierając kolumny głośnikowe, zdecyduj się na sprzęt wysokiej klasy. W różnych miejscach potrzebny będzie różny sprzęt. Pamiętaj, że duże przestrzenie wymagają zamontowania rozbudowanego nagłośnienia, które pozwoli odtworzyć dźwięk w czasie rzeczywistym, bez jego nakładania się. Wbudowanie większej ilości głośników poszerzy pasmo przenoszenia dźwięku np. w układzie teatralnym. Wówczas systemy dźwiękowe montuje się w kilku miejscach na całej długości sali, jednocześnie poprawiając jakość dźwięku. W większych salach konferencyjnych często montuje się także sufitowe mikrofony bezprzewodowe, które umożliwiają „zbieranie dźwięku” bez pogłosu czy zniekształceń.

W momencie gdy uczestnicy konferencji siedzą w jednym miejscu, np. przy dużym stole lub przy kilku stołach ułożonych w kształt litery „U”, wówczas często wykorzystuje się głośniki ścienne lub sufitowe i tzw. multifony – urządzenia zastępujące tradycyjne mikrofony na „szyjce”, które, dzięki wbudowanym głośnikom, umożliwiają usłyszenie i zrozumienie każdego uczestnika podczas dyskusji.

Nagłośnienie kinowe

W centrach konferencyjnych, które charakteryzują się ogromną powierzchnią, zwykle montuje się tzw. nagłośnienie kinowe. Wówczas wybór głośników pada na połączone ze sobą i dość skomplikowane systemy, których zadaniem jest rozprowadzenie dźwięku w taki sposób, aby w każdym miejscu na sali był on jednakowy i aby uniknąć sprzężeń. Zwykle wygłuszenie tak dużych miejsc nie jest do końca możliwe, dlatego wybór odpowiednich głośników i mikrofonów ma ogromne znaczenie.

Nagłośnienie sali konferencyjnej – jakie wybrać?

Jak wcześniej wspomniano, sale konferencyjne cechują się różnymi wymiarami i układami. Przymierzając się więc do wyboru nagłośnienia, należy wziąć pod uwagę właśnie te cechy. I tak w przypadku małej sali konferencyjnej najlepiej sprawdzą się nieskomplikowane głośniki ścienne i sufitowe oraz mikrofony przewodowe lub bezprzewodowe dla prelegentów. Z kolei w przypadku sali o dużej powierzchni warto zastosować nagłośnienie kinowe, odnoszące się do sprzętu zbliżonego do tego, który spotkać można w teatrach i kinach. Wówczas rozbudowane systemy nagłaśniające montowane są na całej sali, co pozwala ujednolicić docierający do słuchaczy dźwięk. W przypadku tak dużych sal konferencyjnych warto także wyposażyć prelegenta w mikrofon bezprzewodowy, który umożliwi prowadzącemu swobodę poruszania.

Podsumowanie

Wybór nagłośnienia konferencyjnego to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia ze sprzętami audio. Należy jednak pamiętać, że dobranie odpowiednich głośników i mikrofonów przyczyni się do lepszego zrozumienia celu spotkania, co z kolei przełoży się na jego większe efekty. W przypadku wątpliwości warto zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy sprawnie ocenią warunki sali konferencyjnej i dobiorą do nich odpowiedni system nagłośnienia.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.