Bezrobocie to bardzo trudny temat. Sytuacja na polskim rynku pracy nie należy do najlepszych. Pewne grupy osób (w tym przede wszystkim młodzi ludzie bez doświadczenia, kobiety i osoby starsze) są w szczególnie trudnym położeniu i mogą zmagać się z brakiem zatrudnienia przez dłuższy czas. Szukając pracy nie powinniśmy decydować się na pierwsze lepsze stanowisko. Naszym priorytetem powinno być znalezienie dobrego pracodawcy. Co warto wiedzieć szukając pracy po przerwie?
Dlaczego wybór dobrego pracodawcy jest tak ważny?
Znalezienie dobrego pracodawcy powinno być priorytetem dla każdego pracownika. Dobry pracodawca gwarantuje nam korzystne warunki pracy i stabilność zatrudnienia. Możemy oczekiwać, że będzie nam płacił adekwatnie do naszych kwalifikacji i przestrzegał praw pracownika. Szukanie dobrych pracodawców jest współcześnie łatwiejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim obecnie pracownicy mają dostęp do Internetu, gdzie bez problemu sprawdzą informacje o danej firmie. Zastanówmy się dziesięć razy, zanim przyjmiemy ofertę pracy od pracodawcy, którego opinie są bardzo negatywne. Jeżeli mamy wątpliwości – możemy spróbować porozmawiać z osobą, która pracowała w danym miejscu przed nami.
Jak wyjść z bezrobocia
Przebywanie na bezrobociu przez dłuższy czas ma negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego. Dotyczy to szczególnie osób, które chciały pracować, jednak z jakichś przyczyn nie mogły znaleźć zatrudnienia. Jeżeli wbrew swojej woli jesteśmy bezrobotni – nie powinniśmy się załamywać. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego czasu jak najbardziej kreatywnie. Rozwój nowych technologii sprawił, że obecnie każdy ma niemal nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego. Żeby się dokształcać, nie musimy nawet wychodzić z domu, gdyż mamy dostęp do wielu kursów i szkoleń internetowych. Za niewielkie pieniądze (bądź też całkowicie za darmo) możemy uczyć się języków obcych. Warto sprawdzić także jaką ofertę przygotował dla nas urząd pracy. Osoby pozostające przez długi czas na bezrobociu mogą liczyć na finansowanie szkoleń dających uprawnienia zawodowe. Inną możliwością jest dofinansowanie własnej działalności gospodarczej (osoby bezrobotne muszą pamiętać, że praca na etacie nie jest jedynym możliwym sposobem na zarabianie pieniędzy).
Nie zamykajmy się w czterech ścianach
Najgorsze co można zrobić na bezrobociu to zamknięcie się w czterech ścianach i zastanawianie się nad swoją trudną sytuacją. Gdy nie mamy pracy, koniecznie powinniśmy wyjść do ludzi. Uruchommy swoją sieć kontaktów. Wiele osób wstydzi się, że nie ma pracy i czasem nie mówi o tym nawet swojej rodzinie i znajomym. Tymczasem, żeby znaleźć zatrudnienie jak najszybciej trzeba postępować dokładnie odwrotnie. Zadzwońmy do wszystkich osób, które znamy i powiedzmy im, że szukamy pracy. Możemy się zdziwić jak szybko nasza sytuacja się odmieni. Gdy przez dłuższy czas nie mamy pracy możemy spróbować ubiegać się o staż lub zająć się wolontariatem. Takie zajęcia są bezpłatne, jednak umożliwiają nam zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Dodatkowo, gdy sprawdzimy się na stażu, często możemy liczyć na stałe zatrudnienie. Nie unikajmy bezpłatnych aktywności, gdy nie mamy innej alternatywy. Staż czy wolontariat sprawią, że nasze CV jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż gdybyśmy mieli długą przerwę w pracy.
Dowiedz się więcej na http://helpdesktop.pl
Być może czas na przebranżowienie
Jeżeli trudno jest nam znaleźć pracę w swojej branży lub też zarobki w niej nie należą do zachęcających, być może jest to najlepszy czas, żeby pomyśleć o przebranżowieniu. Obecnie dużą popularnością cieszy się praca w IT. Jej niewątpliwym atutem są wysokie zarobki i dużo wolnych miejsc pracy. Firmy technologiczne tak bardzo potrzebują nowych pracowników, że często decydują się na przyjęcie osób nieposiadających odpowiedniego wykształcenia i uczenie ich od podstaw. Praca w IT to szansa na rozwój kariery zawodowej dla pracowników w każdym wieku (nowych technologii można zacząć się uczyć nawet na emeryturze).