treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

Jak dobrać doniczkę
Dom

Jak dobrać doniczkę do hodowanej rośliny?

Uprawa roślin w domu ma wiele zalet. Wpływa pozytywnie nie tylko na aranżację każdego pomieszczenia, ale także samopoczucie domowników. Rośliny zapewniają bliskość z naturą, która pomaga w odpoczynku, relaksuje i odpręża. Niektóre gatunki roślin fizycznie poprawiają jakość powietrza, usuwając z niego toksyny, co realnie wpływa na samopoczucie i koncentrację. Domową hodowlę roślin umożliwiają przede wszystkim doniczki. To one zapewniają dostęp rośliny do gleby i składników pokarmowych, a także wody. Są zatem niezwykle ważne w kontekście hodowli roślin. Ich prawidłowy dobór wpływa bezpośrednio na kondycję danej rośliny. Sprawdź, jak dobrać doniczkę.

Jak dobrać rozmiar doniczki?

Często głównym kryterium wyboru doniczek jest ich rozmiar. Należy dopasować go do wymiarów rośliny. Czy jednak kupując małą sadzonkę rośliny osiągającej wysokości do 2 m, należy wziąć pod uwagę jej maksymalne wymiary? Doniczki nie powinno kupować się na zapas. Powinny one rosnąć wraz z kwiatem. Rośliny należy przesadzać w zależności od gatunku co roku lub co dwa lata, powiększając tym samym stopniowo przestrzeń na korzenie.

Jeśli zapewnisz roślinie większą doniczkę, niż potrzebuje, prawdopodobnie zacznie najpierw rozwijać swój system korzeniowy. Nie będzie rosła ani wypuszczała nowych liści. Zatem przez bardzo długi czas będziesz mieć w dużej doniczce małą sadzonkę. W zupełnie inny sposób rosną kwiaty w małych doniczkach. Te przede wszystkim pną się w górę, wypuszczając nowe liście. To dlatego ich przesadzanie co roku lub kilka lat jest konieczne. Warto wówczas wybierać doniczki jedynie o rozmiar większe.

Ceramiczna osłonka czy plastikowa doniczka z otworami?

Czy materiał wykonania też należy dopasować do rośliny, czy tylko do aranżacji pomieszczenia? W sklepach znajdziesz doniczki wykonane z tworzywa sztucznego, gliny, ceramiki czy nawet aluminium. W domu sprawdzi się każdy rodzaj doniczki, ponieważ nie muszą być one odporne na wymagające warunki zewnętrzne. Możesz je zatem dopasować do aranżacji pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, aby do dużych, wysokich roślin wybierać cięższe doniczki z ceramiki. Dzięki temu kwiat nie będzie się wywracał.

Doniczki plastikowe zazwyczaj wyposażone są w otwory drenażowe. Ich wygląd jednak pozostawia wiele do życzenia. Warto dokupić do nich ceramiczne osłonki na doniczki. Wówczas nadmiar wody będzie spływał do doniczki, a Ty zasłonisz mało estetyczną plastikową doniczkę.

Jeśli Twoja ceramiczna osłonka ma jednak wykonany otwór drenażowy, to dobrze. Pamiętaj jednak, aby dokupić do niej podstawki. Dzięki temu uchronisz swoje meble przed zalaniem przez nadmiar wody w doniczce.

Hodowla roślin w domu przynosi wiele korzyści dla aranżacji i samopoczucia, a także dużo satysfakcji. Pamiętaj jednak, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. Liczy się nie tylko odpowiednie podłoże i ilość światła słonecznego, ale także rozmiar doniczki, która chroni korzenie rośliny i ziemię przed rozsypywaniem. Nie kupuj zbyt dużych doniczek do małych sadzonek. Podczas przesadzania rośliny zamieniaj jej doniczkę jedynie o jeden rozmiar większą.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.