Kto spośród osób korzystających z Internetu nie miał okazji sprawdzać jakiegoś faktu na Wikipedii? Ta wielotematyczna encyklopedia jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, która w życiu codziennym może okazać się niezwykle pomocna. Na jakiej zasadzie działa jednak Wikipedia i kto ją tworzy?
Zobacz też: Jak sprawdzić czujnik parkowania?
Kto jest autorem Wikipedii?
Nie ma głównego twórcy czy redaktora Wikipedii – jest to encyklopedia tworzona jest miliony użytkowników z całego świata, którzy czynią to na zasadach wolontariatu. W większości nie są to profesjonaliści, tylko zafascynowani konkretnym tematem zapaleńcy, którzy z własnej woli chcą dzielić się własną wiedzą i opracowywać merytoryczne i dokładne źródło wiedzy. Oczywiście tak duża strona internetowa do poprawnego funkcjonowania musi zatrudniać określoną ilość personelu, aczkolwiek utrzymywani są oni z dobrowolnych datków czytelników serwisu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że w trosce o swoją niezależność Wikipedia nie zdecydowała się na umieszczanie żadnych reklam: nie ma więc tego typu dochodów.
W jaki sposób tworzyć Wikipedię?
Aby móc nazywać się twórcą Wikipedii, wystarczy założyć konto i dokonać edycji w istniejącym artykule lub utworzyć nowe hasło. Modyfikowanie treści wymagało niegdyś znajomości systemu MediaWiki, na którym pracuje Wikipedia – obecnie dostępny jest już bardzo klarowny dla autorów edytor wizualny. Dokonana zmiana musi zostać zaaprobowana przed redaktora lub administratora Wikipedii. W razie dokonanie wielu dobrych merytorycznie, poprawnych edycji uzyskanie tytułu redaktora nie stanowi większego problemu i wówczas dokonywane zmiany akceptowane są automatycznie. Wszystkie wersje językowe Wikipedii korzystają z bazy zdjęć Wikimedia Commons, która również tworzona jest na zasadzie wolontariatu przez tysiące użytkowników na całym świecie. Znajdujące się tam grafiki można zamieszczać na stronach Wikipedii. Można również korzystać z nich na innych stronach, pamiętając o podaniu informacji skąd owe zdjęcia pochodzą.
Sprawdź także: Jak sprawdzić czujnik pedału sprzęgła?