Komputery marki Apple cieszą się niesłabnącą popularnością z uwagi na świetny system operacyjny i doskonałe parametry urządzeń. To renomowany sprzęt klasy premium sprawdzający się do nauki, pracy, biznesu, a także rozrywki. Jednak i jemu przytrafiają się usterki, awarie, a nawet mechaniczne uszkodzenia wymagające interwencji serwisu. Jakie naprawy są najczęściej wykonywane w przypadku MacBooków? Na co należy zwrócić uwagę, zlecając serwis komputerów Apple?
Najpowszechniejsze naprawy MacBook
Komputery Apple trafiają do serwisu z różnych przyczyn. Mogą dotyczyć one warstwy programowej albo sprzętowej. Najczęściej wykonywane naprawy różnych modeli MacBook Air oraz Pro mogą dotyczyć:
- problemu z aktualizacją systemu lub oprogramowania, wydajnością sprzętu,
- niewłaściwie działająca klawiatura,
- wymiana baterii MacBook Air, Pro,
- wymiana matrycy,
- naprawa złącza ładowania urządzenia.
Każdą naprawę powinna poprzedzić wnikliwa diagnostyka sprzętu, a także przynajmniej orientacyjna wycena. W ten sposób serwisant wraz z osobą zlecającą serwis mogą dojść do porozumienia i ustalić zakres działań i ewentualny sposób rozwiązania sytuacji, w której rodzaj koniecznej ingerencji w sprzęt ulega zmianie.
Jak znaleźć dobry serwis dla komputera Apple?
Aby przeprowadzić naprawę MacBooka, nieważne czy jedną z tych najczęstszych, czy też dotyczącą rzadko występujących usterek, warto powierzyć sprzęt w dobre ręce. Profesjonalne serwisy Apple zajmują się każdym komputerem z logo nadgryzionego jabłka z należytą starannością, bez względu na to, czy jest to najnowszy model MacBook Pro, czy prosta wersja MacBooka Air sprzed kilku lat. Jak znaleźć serwis, który dobrze zdiagnozuje, uczciwie wyceni i precyzyjnie przeprowadzi serwis urządzenia? Warto zwrócić uwagę na:
- zakres działalności serwisu,
- informacje o jego zasadach działania,
- gwarancje na wykonywane naprawy,
- opinie klientów.
W przypadku serwisu dla komputerów Apple kluczowe może być doświadczenie oraz wiedza serwisantów, a także części zamienne i sprzęt, na którym pracują. Warto mieć świadomość, że sprzęt stale się rozwija i zmienia, a oprogramowanie Apple w związku z aktualizacjami także ulega modyfikacjom, dlatego bardzo ważna w przypadku serwisów jest także ich aktualna wiedza o komputerach MacBook.
A może samodzielna naprawa MacBooka w domu?
Koszt serwisu urządzeń Apple, zwłaszcza przy większych uszkodzeniach czy poważnych usterkach może być wysoki. Czasem użytkownicy po wycenie poważnie zastanawiają się nad naprawianiem urządzenia. Przeważnie dobry serwis wskazuje, czy naprawa jest opłacalna, jakie mogą być płynące z niej korzyści, czy są jakieś ryzyka. Niektórzy rozważają też samodzielną naprawę MacBook. Jednak bez specjalistycznych narzędzi, wiedzy oraz dostępu do części zamiennych z pewnego źródła o dobrej jakości próba naprawy MacBooka w domu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nawet z pozoru proste działanie, jakim wydaje się wymiana baterii MacBook Air, wiąże się z rozłożeniem urządzenia i może przysporzyć problemów osobom bez doświadczenia. Dlatego najczęściej znacznie lepszym wyborem będzie skorzystanie z oferty profesjonalnego serwisu.