Każda dynamicznie rozwijająca się firma dochodzi w pewnym momencie do etapu, w którym konieczne okazuje się przeprowadzenie dużego projektu informatycznego mającego na celu zwiększenie wydajności pracy przedsiębiorstwa i co za tym idzie także i jego zysków.
Wiedza informatyczna
Niezależnie od tego czy chodzi o zmianę, dostosowanie systemu ERP, napisanie konkretnej aplikacji czy wymianę specjalistycznego sprzętu, bardzo często konieczna okazuje się wiedza i praca informatyka, a w niektórych przypadkach nawet całego działu IT. O ile etat takiego specjalisty może się mieścić w budżecie przeciętnej firmy to już trochę ciężej sobie wyobrazić utrzymywanie całego działu, zwłaszcza jeśli podstawowy zakres działalności przedsiębiorstwa znacznie odbiega od takiej branży.
W takich sytuacjach najlepszym, i do tego zdecydowanie tańszym, rozwiązaniem będzie skorzystanie z outsourcingu.
Zatem czym jest outsorcing IT i ile kosztuje?
W przypadku pierwszego pytania udzielenie odpowiedzi będzie stosunkowo prostym zadaniem. Jest to taka działalność, która polega na świadczeniu usług z zakresu szeroko pojętego IT. W zakresie takiej działalności może mieścić się dosłownie wszystko co jest związane z informatyką i technologią. Do najprostszych i zarazem najpopularniejszych usług IT należą dobór sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz jego bieżąca konserwacja i opieka nad sprawnym funkcjonowaniem systemów. Cena podobnych usług nie jest też zwykle zbyt wysoka i bez problemu można ją zmieścić w budżecie przeciętnego przedsiębiorcy. Zwykle też firmy zajmujące się tym zagadnieniem wykonują podobne i bardziej skomplikowane prace w ramach miesięcznego abonamentu. Wszystko zależy od oferty i umowy jaką zawrzemy.
Koszt projektu
Bardzo często jednak zdarza się, że zakres prac znacznie przekracza stopniem skomplikowania przysłowiowe podłączenie klawiatury czy monitora. Bywa, że dany projekt wymaga napisania od podstaw niezbędnego oprogramowania, czy modyfikacji już istniejącego w taki sposób, żeby idealnie dopasować go procesów przebiegających w konkretnym przedsiębiorstwie. Koszt takich operacji może już sięgać nawet do kilkuset tysięcy złotych, a całość zależna jest oczywiście od stopnia skomplikowania zamówienia i ilości specjalistów niezbędnych przy wykonaniu prac.
Zwykle cenę przedsięwzięcia ustala się w takich przypadkach mnożąc ilość przewidywanych godzin pracy nad projektem przez koszt osobogodziny. Trzeba mieć na uwadze, że praca wysoko wyspecjalizowanych pracowników IT nie należy do najtańszych, jednak nawet przy dużych projektach jest to kwota znacznie niższa niż utrzymywanie własnego zespołu.