Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług dostępnych w ramach Data Center w chmurze, rezygnując z własnego centrum przetwarzania danych. Jak wygląda skalowalność takiej infrastruktury i jak zadbać o efektywną rozbudowę?
Firmowa infrastruktura: własna serwerownia czy zewnętrzne centrum danych?
Przez wiele lat wśród rozwiązań dla firm dominowało podejście do infrastruktury zakładające budowę własnej serwerowni od podstaw. Jest to jednak dość duża inwestycja, która wymaga nie tylko wysoce wykwalifikowanego personelu do obsługi urządzeń i systemów, lecz także dość dużej ilości wolnego miejsca. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z zewnętrznych centrów przetwarzania danych z dostępem w chmurze. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety – po stronie własnej infrastruktury stoi zwiększona kontrola nad zasobami, jednak pod względem kosztów oraz bezpieczeństwa chmura ma niemałą przewagę. Wiele jednak zależy tutaj od wyboru firmy, która będzie dostarczać nam takie usługi; tylko z odpowiednio zaufanym i doświadczonym partnerem możemy liczyć na skuteczną ochronę danych i wydajne działanie w parze z opłacalnością.
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług cloud?
Usługi w ramach Data Center znajdziemy wśród wielu firm, zarówno zagranicznych, jak i polskich. Wybór właściwego rozwiązania może zatem stanowić trudną decyzję, która wymaga długiej i szczegółowej analizy. Na co warto zwrócić uwagę? Oto kilka kluczowych kwestii:
- klasyfikacja dostępności – najczęściej stosuje się system TIER, w którym poziom trzeci będzie optymalnym wyborem dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw;
- bezpieczeństwo fizyczne i cyfrowe,
- skalowalność i elastyczność zarówno samych usług, jak i modelu rozliczeniowego;
- dostęp do dodatkowych usług – przede wszystkim automatycznych kopii zapasowych danych, kolokacji serwerów i udostępniania mocy obliczeniowej.
Efektywna rozbudowa Data Center – tylko z rozwiązaniami w chmurze
Decydując się na rozbudowę własnego centrum przetwarzania danych, musimy wziąć pod uwagę szereg wydatków i ograniczeń. W wielu przypadkach może nawet okazać się, że realizacja takiego planu będzie praktycznie niemożliwa – ze względu na zbyt wysokie koszty lub brak dostępnej przestrzeni w ramach firmowej infrastruktury. Rozwój zasobów przedsiębiorstwa przy korzystaniu z zewnętrznego wsparcia oraz Data Center w chmurze to zdecydowanie bardziej efektywny i opłacalny sposób, by zareagować na przyszłe zmiany zapotrzebowania. W ogromnej większości przypadków możemy liczyć na możliwość dość elastycznego dopasowania aktualnie dostępnych urządzeń, systemów czy miejsca na dane – koszty są z kolei liczone przeważnie pod względem wykorzystania konkretnych zasobów.
To jednak nie koniec powodów, by postawić na centrum przetwarzania danych w chmurze. Takie rozwiązanie pozwoli nam między innymi znacząco ograniczyć koszty utrzymania infrastruktury cyfrowej przedsiębiorstwa. Zarządzanie zasobami leży po stronie pracowników dostawcy tego typu usług, dzięki czemu bieżące wydatki mogą być zauważalnie niższe.
Materiał zewnętrzny