treco.pl

blog tematyczny o RTV i AGD, technologiach i domu

zalety dysku ssd
RTV i AGD

Wady i zalety dysku SSD

Nowoczesna technologia rozwija się w naprawdę imponującym tempie. Dobrym tego przykładem są nawet tak niepozorne elementy komputera, jak dyski twarde, które przecież służą tylko i wyłącznie do jednego – magazynowania danych. Jak się okazuje, również i to można usprawnić, czego doskonałym dowodem jest dysk SSD. Czym on jest i jakie są jego zalety oraz wady?

Czym jest dysk SSD?

Klasyczny dysk twardy składa się z dwóch, a często nawet trzech talerzy o ogromnej pojemności, nad którymi porusza się specjalna głowica odczytująca dane. Jak się łatwo domyśli, jest to mechanizm głośny, zawodny, a przede wszystkim powolny. Rozsiane po talerzu dane, zanim zostaną odczytane, muszą zostać odnalezione przez głowice. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dysku SSD.
Dysk SSD oparty jest nie na talerzach, lecz na półprzewodnikach. Wykonany jest z podobnych bloków pamięci co np. pendrive. Dzięki temu taki model znacząco różni się od tego, jak działa klasyczny dysk twardy.

Zalety dysku SSD

Jaka jest najważniejsza zaleta dysku SSD? Jest nią przede wszystkim ogromna szybkość odczytu danych. Dzięki temu, że nie ma potrzeby odnajdywania danych i odczytywania ich głowicą, dostęp do nich jest właściwie natychmiastowy.
To jednak nie wszystko, ponieważ dzięki znacznie mniej skomplikowanej konstrukcji takie dyski są mniejsze, lżejsze, ale również cichsze. Awarie dotykają je znacznie rzadziej, a co również dość istotne, pobierają one o wiele mniej energii do swojego działania. Dodatkowo takiego typu dyski znacznie mniej się nagrzewają, więc nie wymagają stosowania kolejnego wentylatora, co po pierwsze obniża koszt chłodzenia, a po drugie pobór energii.

Wady dysku SSD

Niestety dyski twarde wykonane w technologii SSD mają również pewne wady i przywary, o których warto wiedzieć, zanim wyposaży się swój komputer właśnie w taki model.
Jaka jest najważniejsza wada dysku SSD? Jest nią przede wszystkim cena takiego urządzenia. Wszystko zależy oczywiście od pojemności, lecz taki dysk może kosztować nawet około tysiąca złotych w wersji 1 TB, podczs gdy taka sama pojemność dysku magnetycznego to wydatek nie więcej niż 300 złotych. Różnica jest więc kolosalna. Pocieszeniem może być w tym wypadku to, że jest to jeszcze technologia dość młoda, a przez to droga i ceny systematycznie będą spadały.
Znacznie większym problemem jest natomiast to, że takie dyski mają swoją maksymalną ilość cykli odczytów i zapisów. Innymi słowy, starzeją się one i z czasem przestają poprawnie działać. Na szczęście taki dysk bez problemu powinien działać nawet ponad 10 lat, a na uwadze trzeba mieć to, że również żywotność w nowszych wersjach jest stale wydłużana.

Pasjonaci nowoczesności, którzy pomagają Ci nawigować po świecie nowinek technologicznych oraz sprzętu RTV i AGD. Z nami zrozumiesz tajniki najnowszych gadżetów, technologii, a także sposoby na ulepszenie Twojego domowego zacisza.